Rozwój kompetencji pracownika jest obecnie jedną z kluczowych kwestii, o którą zadbać powinien pracodawca. Wiele firm oferuje zatrudnionym szkolenia i kursy pozwalające przyswajać wiedzę, a także poszerzać zdolności interpersonalne. Jednak w dobie dynamicznie zmieniającego się świata, nowych technologii i ciągłego pędu, zadaniem HR-owców jest zaproponowanie pracownikom jak najbardziej skutecznych metod nauki. I tutaj z pomocą przychodzi trend na microlearning.

Jak wskazuje badanie przeprowadzone przez Journal of Applied Psychology microlearning jest o 17% bardziej skuteczny od tradycyjnych metod szkoleniowych, w odniesieniu do nabywania nowej wiedzy. Sprawdźmy czym charakteryzuje się mikronauka i jak można wykorzystać ją w firmie by w efektywny i angażujący sposób podnieść umiejętności Twojego zespołu?

Co to jest mikronauka i jak można ją stosować?

Mikronauka to sposób przyswajania wiedzy polegający na podzieleniu materiału edukacyjnego na krótkie i zwięzłe bloki tematyczne, które uczący się może przyswoić w prosty sposób. Jest to metoda, która pozwala dostosować treści i tempo nauczania do indywidualnych potrzeb osoby uczącej się, a dzięki krótkiej i angażującej formie zapewnia wysoką efektywność. Najczęściej odbywa się on na zasadzie e-learningu. Cały materiał zaplanowany w danym temacie opracowany jest w formie pigułek wiedzy z kluczowymi informacjami, rozwiązaniami, przykładami przekazanymi w ciekawy sposób, ułatwiający ich zapamiętanie.

Każda porcja wiedzy w ramach kursu czy programu z założenia powinna zajmować kilka do maksymalnie kilkunastu minut. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest regularność.

Wysoka efektywność takiej metody nauczania nie powinna nikogo dziwić. Jej cechy odpowiadają idealnie na potrzeby osób przebodźcowanych, zapracowanych, które po całym dniu intensywnej pracy mogą mieć trudności z dłuższym skupieniem uwagi i monotonną lekcją. Dzięki szybkiemu i łatwemu przyswajaniu informacji osoba ucząca się ma mniejszy próg wejścia w proces edukacji. Z większą łatwością pracownik jest w stanie wygospodarować kilka minut w ciągu dnia na szybką naukę niż zaplanować kilka godzin edukacji bez przerwy. Proces nauki ułatwia również fakt, że kurs wykonywać można w dowolnym miejscu i czasie, na przykład w przerwie podczas pracy, w komunikacji miejskiej czy też po pracy w ramach odpoczynku w domu.

Odnosząc się do dzisiejszego tempa życia, dynamiki pracy i ilości informacji, jakie w ciągu dnia muszą przyswoić pracownicy, oczywistym jest, że mogą oni nie mieć już siły czy chęci na długie, kilkugodzinne szkolenia. A gdy już w nich uczestniczą, mnogość bodźców może w łatwy sposób rozproszyć ich uwagę i oderwać od tematu nauki. Oczywiście nie oznacza to, że tradycyjne szkolenia są mało skuteczne. W niektórych obszarach wręcz są niezbędne, jednak mikronauka może stanowić ciekawe uzupełnienie czy poszerzenie sposobów doskonalenia kompetencji zapracowanych osób.

Zalety innowacyjnej metody mikronauczania

Coraz więcej osób w swoim czasie prywatnym korzysta z formy microlerningu. Dlaczego by więc nie wykorzystać tej metody w doszkalaniu pracowników w ramach struktur organizacji? Mikronauka posiada bowiem wiele zalet zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

Przykładowymi zaletami microlearningu, jakie możemy wyróżnić, są:

Do tej listy możemy dodać kolejne korzyści, indywidualne dla poszczególnych organizacji. Ponieważ każda firma posiada inne struktury, wartości, a przyswajany w jej ramach materiał różni się dzięki swojej formie i treści.

Jak wygląda microlearning w praktyce?

Przede wszystkim ma postać krótkich lekcji, które w zamyśle powinny być wykonywane codziennie, w odróżnieniu od znanych wielu HR-owcom długich wykładów czy kilkudniowych szkoleń zespołowych.

Mikronauka może przybierać różne formy. Może być prezentacją, quizem, testem, zadaniami, infografikami, ćwiczeniami, tekstami, wideo, notatkami, fiszkami, poradnikiem, webinarem, tutorialem, podcastem, interaktywną animiacją czy też dyskusją online. Wszystko zaś jest podzielone na mniejsze części.

To, co najważniejsze to, aby jej postać była jak najbardziej angażująca i dopasowana do realiów firmy oraz oczekiwań jej pracowników, a także była dopasowana możliwościami do platformy, poprzez którą występuje uczenie. By nauka była jak najbardziej efektywna, warto również traktować zamiennie i łączyć ze sobą różnorodne formy mikronauki by kurs zaskakiwał, wciągał i angażował pracowników, zachęcając do ciągłego rozwoju.

Narzędziami microlearningu mogą być aplikacje, platformy edukacyjne czy wewnętrzne portale firmowe. W procesie sprawdzą się również wszelkie narzędzia do planowania i zarządzania szkoleniami w organizacji takie jak Ostendi Learing Management System. Narzędzie to pozwala na kontrolowanie całości procesu, zarządzanie dostawcami, umożliwienie pracownikom zapisania się na szkolenia, monitorowanie frekwencji czy też sprawdzenie poziomu satysfakcji uczestników szkolenia.

Czy mikronauka sprawdzi się w Twojej firmie?

Mając już szerszy obraz microlearningu, zapewne zastanawiasz się, do czego możesz wykorzystać to rozwiązanie w Twojej organizacji.

Mikronauka świetnie sprawdzi się jako:

Odkryj możliwości mikronauki i wprowadź tę metodę poszerzania wiedzy już dziś do Twojej firmy!